Corona günlerinde sanat yapmak

Corona Günlerinde Sanat Yapmak

Tüm dünya corona virüsüyle mücadele ederken, sanat dünyası karantina sürecini yeni üretimlerle geçiriyor. Yaşadığımız bu çalkantılı dönemin sanat dünyasına etkilerini, sanat danışmanı Fulden Karayel yazdı.

Tarih göstermiştir ki mutsuzluk, sınırlar ve depresyon sanatçıları besliyor. Bunun sebeplerinden biri, bu durumların insanların hayatlarını bir çok alanda etkileyişidir. Bir diğeri ise toplumun ortak ve bağlayıcı zorluklara karşı karşıya olmasıdır.

Tüm dünya koronavirüsüyle mücadele ederken sanat dünyası karantina sürecini yeni üretimlerle geçiriyor. Öyle ki bu küresel salgın bazı sanatçıların eserlerini yapmasında büyük ilham oldu.

Copyright © Reinier Gamboa, 2020

Copyright © Arjan Martins, 2020

Bu süreçte ortaya çıkan eserleri ilk Mart ayının başlarında New York’ta gerçekleşen The Armory Show’da görmüştük. Reinier Gamboa ve Arjan Martins eserleriyle en konuşulan isimlerdi. Martins, fuar boyunca eserinde yansıttığı figür gibi maskeli gezdi.

Copyright © Nilay Özenbay, 2020

Ülkemizde de virüsün ilham verdiği sanatçılar oldu. Nilay Özenbay, koronavirüs selamlaşmasını heykellerinde yansıtırken, İspanya’dan Melis Binay tablolarında koronavirüs farkındalığına değindi. Sanatçılar eserlerini yaparken pandemiye dair mesajlar da vermeyi ihmal etmedi.

Copyright © Arjan Martins, 2020

Copyright © Gözde Baykara, 2020

Gözde Baykara, eserini toplumdan izole olma, doğaya çekilme, bir nevi organik yaşam özlemi olarak yorumlarken, İran’da mahsur kalan Saghar Daeiri karantina süreci boyunca yabancı bir evde kaldığını ve materyal olarak uygun olmayan koşullarda tek çareyi  en kısıtlı malzemelerle sanat yapıtı üretmek olduğunu ifade etti.

Copyright © Saghar Daeiri, Temassız Alabilir miyim?, 2020

Copyright © Ali Cabbar, 2020

Copyright © Uğur Gallenkuş, 2020

Uğur Gallenkuş fotoğraf manipulasyonu çalışmasında, ortadan geçen bir şeritin içerisinde doktorların iç görünümlerinde süper kahramanların üniformalarının olduğunu ifade ediyor. Bu işini “Gerçek kahramanlar pelerin takmaz.” söylemiyle vurguluyor.

Copyright © Şafak Yükseler, 2020

Copyright © Osman Özel, 2020

Şafak Yükseler, heykellerinde altın maskeyi kullanarak maskelerin şu zamanda altın değerinde olduğunu ve tedbirli olmak gerektiğini vurgularken, fotoğrafçı Osman Özel, koronavirüs salgını sırasında İstanbul’un uzak bir ilçesinde, devlet tarafından belirlenmiş şartlarla resmi karantinadan fotoğraf ve gözlemlerini paylaştı. Ali Cabbar, teselli ilacı olarak Korona Kolonyası tasarladı.

Copyright © Ece Gauer, 2020

Ece Gauer, eserlerinde sembolleri ve işaretleri hep kullanıyor. Bu eserinde, Rosetti’nin pre-raphealite döneminden tablosunu koronavirüs sürecine göre yorumluyor.

Copyright © Liran Vardiel, 2020

İşte eserlerini koronavirüs salgınından ilham alarak ortaya çıkaran sanatçılar ve eserleri:

Copyright © Simone Fugazzotto, Cozy Quarantine, 2020

Copyright © Vitaliy Gidevan, 2020

Copyright © Michael Mcwilliams – Foldenauer
’’We’re all in this shit together’’
Toilet paper and stand of a Globe, 2020

Copyright © Federico Clapis, Touch Scream, 2020

Bu yazı ilk olarak ART TV’de yayınlanmıştır. Yazının orijinal haline ve diğer içeriklere buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar4

  1. There was a small mistake in the order. In return, I got the correct order and I could keep the wrong one for myself. I ordered on Friday evening and on Monday at 12:30 the package was with me

  2. I ordered on Friday evening and on Monday at 12:30 the package was with me. I have never encountered such a fast order processing.

    1. Thank you for your reply and help!

    2. Everything is perfect. I would recommend!

Yorum bırak